Mindeord: Birthe Byskov Holm
Det er med stor sorg, at Danmarks Bløderforening har modtaget besked om, at Birthe Byskov Holm d. 12. maj 2025 er gået bort efter kortere tids kræftsygdom. Birthe Byskov Holm har gennem mange år talt de sjældnes sag i sit virke som formand for Sjældne Diagnoser og mangeårigt bestyrelsesmedlem i EURORDIS.
Birthe Byskov Holm var en stærk stemme i kampen for mennesker med sjældne sygdommes rettigheder både på dansk og europæisk plan. Birthe fik i 1983 en søn født med Osteogenesis Imperfecta og blev formand for Dansk Forening for Osteogenesis Imperfecta i 1993-1999.
I 2009 blev hun formand for Sjældne Diagnoser. En post hun valgte at give videre i 2024. Sjældne Diagnoser er paraplyorganisation for foreninger for mennesker berørt af sjældne sygdomme og handicap – herunder Danmarks Bløderforening, der også har delt sekretariat med Sjældne Diagnoser i de første år af Birthes tid på formandsposten.
Birthes engagement rakte også udover Danmarks grænser. Hun har bl.a. været næstformand i Udvalget for Særlige Lægemidler (COMP) ved Det Europæiske Lægemiddelagentur og mangeårigt medlem af bestyrelsen i EURORDIS – Rare Diseases Europe.
Æret være hendes minde.
Læs Sjældne Diagnoser mindeord over Birthe Byskov Holm her >
Udgivet: 15. maj 2025
Nyhedsbrev
Vil du gerne modtage de seneste nyheder om blødersygdom og foreningens aktiviteter, så tilmeld dig foreningens nyhedsbrev. Nyhedsbrevet er et supplement til medlemsbladet BløderNyt.