Spring navigationen over og gå direkte til indhold

Bestyrelsen anno 2024

D. 7. april 2024 blev der afholdt generalforsamling i Danmarks Bløderforening. Bestyrelsen blev genvalgt uden kampvalg. 


Traditionen tro blev foreningens generalforsamling afholdt i forbindelse med årsmødet. I år blev årsmødet afholdt på Trinity Hotel, Fredericia lørdag d. 6. april - søndag d. 7. april. Generalforsamlingen fandt sted om søndagen fra kl. 11-13.

Her var bestyrelsesmedlemmerne Tem Folmand, Christian Krog Madsen, Daniel Straagaard Jensen og Palle Lykke Ravn samt suppleant Hazel Engelsmann på valg. Alle kandidater genopstillede og blev genvalgt uden kampvalg.

Se hele bestyrelsen her ›

Bestyrelsen konstituerer sig endeligt på bestyrelsesmøde om et par uger. 


Bestyrelsen 2024:


Fra venstre: Christian Krog Madsen, Palle Lykke Ravn, Dennis Svejstrup Jensen, Palle Skovby, Jacob Bech Andersen, Hazel Engelsmann, Daniel Straagaard Jensen og Tem Folmand.

Morten Skovhus Eriksen, Heidi Brandt og Martin Boelt Sørensen var ikke til stede, da billedet blev taget.

Udgivet: 8. april 2024

Bestyrelsen

Danmarks Bløderforenings bestyrelse har ni medlemmer og to suppleanter. Bestyrelsen er sammensat af både blødere og pårørende til blødere og varetager den overordnede ledelse af foreningen.

Læs BløderNyt

Her kan du læse tidligere udgaver af foreningens medlemsblad BløderNyt. Bladet udgives to gange om året og indeholder bl.a. artikler om, hvordan det er at leve med en blødersygdom i Danmark og om den nyeste udvikling inden for behandling.