Spring navigationen over og gå direkte til indhold

Bløderforeningen på Lægedage 2019

Bløderforeningen deltager med en stand på Lægedagene i Bella Centeret i København fra d. 11-15. november 2019. Lægedage er uddannelsesdage for praktiserende læger. Fra standen vil frivillige dele materialer ud og fortælle om de hyppigste symptomer, som kvinder med øget blødningstendens kan opleve, og som mange - hverken kvinder eller sundhedsprofessionelle - er opmærksomme på kan skyldes blødersygdom.


Hvis du er til Lægedagene, så kig forbi vores stand A-014H og få en snak med vores frvillige. 

Standen på Lægedagene er en del af Bløderforeningens kvindekampagne Blødt igennem. Læs mere om kampagnen her >>

Læs mere om Lægedage 2019 her >>

Stor tak til alle frivillige og til Antikvar Carl Julius Petersens Hjælpefond for støtte til Bløderforeningens stand på Lægedage 2019.

Udgivet: 07-11-2019

Læs BløderNyt

Her kan du læse tidligere udgaver af foreningens medlemsblad BløderNyt. Bladet udgives to gange om året og indeholder bl.a. artikler om, hvordan det er at leve med en blødersygdom i Danmark og om den nyeste udvikling inden for behandling.