Spring navigationen over og gå direkte til indhold

World Aids Day – 1. december

I dag er det World Aids Day – dagen hvor der internationalt sættes fokus på hiv og aids. 


I Danmarks Bløderforening markeres dagen ved at mindes de 91 blødere, der i 80’erne blev smittet med hiv via deres faktormedicin. Blødersagen fylder stadig meget for Bløderforeningen. Du kan læse mere om sagen her >>

Den årlige julefrokost for hiv-netværket erstattes i år af et seminar d. 28.-29. februar. Seminaret for hiv-smittede blødere afholdes i Vejle og byder både på erfaringsudveksling, oplæg af overlæge Alex Laursen fra AUH om nyt inden for området og på en helt særlig koncertoplevelse. 

Udgivet: 28-11-2019

Læs BløderNyt

Her kan du læse tidligere udgaver af foreningens medlemsblad BløderNyt. Bladet udgives to gange om året og indeholder bl.a. artikler om, hvordan det er at leve med en blødersygdom i Danmark og om den nyeste udvikling inden for behandling.